Има и други допълнителни разходи, свързани с закупуването на имот, като такси за учредяване на ипотеки, хонорари за адвокати и други местни данъци и държавни такси. Покупката на имот, като всяка друга сделка, подлежи на договаряне, като цената не е единственото, което трябва да се има предвид. Договарят се срокове, начинът на плащане, разноските по сделката, неустойки и много други важни условия, чието пропускане може да доведе до значителни вреди за страните и дори до разваляне на сделката.
Разходите по по сделката включват такса нотариус (зависи от обявената цена), местен данък – 2,5% от стойността на сделката и такса вписване 0,1% от нея. Ако покупката се финансира и с кредит, ще трябва да се заплати нотариална такса за учредяване на ипотека. Тук не коментираме брокерските комисионни, които често са най-голямата сума извън покупната цена на придобивания имот (често до 3,5%). От последните няма отърване, освен ако купувате директно от продавач или строител.
Трябва да имате предвид и евентуалните разходи за ремонт и за обзавеждане на новия имот. Колкото и да ви убеждават, че му трябва само един латекс, това не е така. Може да се наложи подмяна на инсталациите, както и други по-сериозни ремонти, които е по-добре да се направят в началото, преди да сте закупили обзавеждането и техниката.
Явно, че разходите за купуване на нов имот са доста повече над неговата цена. Обикновено е разумно да се планира поне 10% повече средства от стойността на закупувания имот. Това са много пари и следва добре да обмислите покупката си, ако възнамерявате да ползвате купувания имот само няколко години. Ще бъде трудно да си възстановите тези средства със сравнително скорошна продажба след самата покупка.